Jul 22, 2019  
ARCHIVED 2017-18 CAS Crete Campus Catalog 
    
ARCHIVED 2017-18 CAS Crete Campus Catalog [ARCHIVED CATALOG]

Endowment and Resources


 


Loyal support for 145 years from dedicated individuals and the prudent and attentive management of funds by Doane's trustees have resulted in an endowment fund of approximately $86.4 million (as of December 2016). Net tuition paid by the College of Arts and Sciences students provides less than half the necessary funds to operate the university. Income from the endowment provides scholarships to students, support for faculty, and contributes to the necessary operating budget of the university. However, the need is always great for additional gifts to meet current expenses.

Endowed Chairs

Katherine M. Buell-Carl O. Carlson Professor of Natural Science
George B. Hastings Professor of Fine Arts
Ardis Butler James Endowed Chair for the Liberal and Fine Arts
A.R. Kinney Professor of Business and Economics
Dwight E. Porter Professor of Education
Kenneth R. Rossman Professor of History

Endowment and General Funds

It is not possible to list all gifts to the endowment or restricted general funds. Most established funds, however, are given below. The income from many of these, in accordance with the donors' requests, is to be used for specific purposes.

Bernice Adams
Margaret Emily Adams
Lou & Jo Albrecht
Margaret H. Aldrich
Alexander Technique
Charles L. & Iris West Aller
Alumni Fund
Anderson Family
A. W. Anderson
Edna Ogden Anderson
Olsie M. Anderson
Artist in Residence Fund
Herbert R. Atkins
Athletic Directorship
W. Thomas & Corinne Auld
Clarinda M. Barlow
Genevieve Bartlett
Bates Binding Library Fund
Cherie Thomsen Bayley Fund
Philip Stewart Becker Award
George Beitel
Lorntine Berg
Kathryn Bender Boekel
Charles Boswell Professorship
Charles Minor Boswell Library Fund
John Sewall Brown Professorship
James & Marlene Bruning Teaching Award (Class of 1959)
Kathryn L. Buck Library Fund
Mabel H. Buck
Louisa M. Buell
Caribbean Scholarship
C.L. "Bill" & Catharine Carns
Vance & Gladys Carns
Conan J. & Patricia Roop Castle
Chadron Academy
Benjamin Chapin
Mr. & Mrs. Frank H. Chickering
Irene Mortensen Church
City of Crete
Marianne Clarke Writing Excellence Awards
Sam & Janet Johnson Clarke
Class of 1958
Class of 1964
Class of 1974
Lucille S. Cobb Lectureship
Robert Conner & Conner/Wettergren Human & Civil Rights Fund
Dr. Carl J. Cornelius, Jr.
Crete Professorship
Mrs. R.W.T. Crowell
Eldon E. Darrington Estate
James W. Dawes Prize
Rev. J.B. Dawes Prize
Caroline "Carrie" Dean
Edwin B. Dean
Samuel Chase Dean Library Fund
Doane College Alumni Professorship
Doane Family
Barbara M. Doane
Stanley R. & Faye D. Doane
D. Howard Doane/Archives Fund
Nancy W. Doane Faculty Enhancement
Thomas Doane
Dennis P. & Juanita K. Dondlinger
Charles & Hazel Turner Drake
Alberta M. Dredla & Bernice D. Sanderson Research Series
Barbara Winslade Dugdale
A. James & Elouise Ebel
Elgin Congregational Church
Arthur B. Fairchild Professorship
Jason M. Farrar
Dr. Jean P. Feese
Rev. James B. Fiske Prize
H. A. French
Kenneth E. Fridrich
John & Rosa Fuhrer
Homer & Marjory Gausman
Effie Geer
Mrs. Louis Gellately
Maurine Stiles Gettinger
Robert & Clarice McLeod Goodall
Helen M. Gorder
Melvin & Doreen Ostrander Gottschalg
C. Loren & Esther Barns Graham
J. Taylor & Martha Greer
Annadora F. Gregory
George & Mary Foss Gregory
Rev. Lewis Gregory
Everett & Mildred Gross
George & Sally Haddix Center Building Fund
George Haddix Non-profit Management and Philanthropy Fund
Haddix Research Fund
Mr. & Mrs. E. J. Hainer
Gerald & Lynn Hallas
Zenon C.R. Hansen Leadership Program
Leo D. Harman, Jr.
Dr. Julia M. Hawkes
Ward H. Haylett Prize
Edward & Mary Heilman
Edward H. Hemingway
Capt. Charles L. Herman
Richard & Grace French Herman
David & Corinne Higbee
Reed & Eunice Higby
Duane H. Hillmer
John Hodgson
Wallace & Janet Heilman Hood
Donald M. Hosford
Eleanora F. Houser
Andrew & Lottie Lee Houston
Mary C. Houston
Mary Ellen Ingles-Farries
Mrs. D. Willis James
Robert & Ardis James Foundation
Mary E. Jeffery
James E. Jones
Ellen Marek Kalal
Hertha I. Kayser
Ann L. Kelsall
Benjamin & Cora Kemp
Frank B. Kennicott
Alva and Grace Barragar Kinney
Henry & Mary Louise Kleinkauf
Dr. Eugene A. Klingler
John & Beth Klosterman
Herbert & Mary Knapp
Karl & Mary Tidball Koch
Benjamin & Choon Sook Kremanak
Harold W. Kruse
Dr. Joseph Kuncl, Jr.
Mildred Oberg Kuncl
J. Leighton & Joyce Kunkel
Winthrop B. Lane
Dr. George R. LaRue
Stanley H. Lawton
Fred W. Leavitt
Lawrence H. Lee Library Fund
Literary Fund of 1896
Carl E. Lockman
Fred & Mary Elizabeth Rodgers Loomis
Patricia A Mazanec & William E. Mahar
Harvey Mahloch
John & Anne MacDonald
Robert C. Makosky Prize
Marek-Kalal Scholarship
Alfred S. Martin
Arthur & Elizabeth Welty Mayer
Corlies Maynard
John & Clarice Droullard McDermand
Charles & Alys McMunn
Beth Anna Mekota
John E. Mekota, Jr.
Elloise B. Messacar
Frederick E. Meyer
Henry Meyer
Clarence R. & Mary A. Miles
Mary Mortensen Mougey
Robert D. Muckel Tri Beta Prize
William E and Dorothy J. Murphy
Wilbert & Phyllis Johnson Myers
Nebraska Quarter Centennial
George L. Newton
Margaret Stines Nielsen
Louise Niemann
Ralph & Harriet Noyce
J. Chris & Dorothy Gorder Nyrop
Ruth & Walt Olsen Family
Walt Olsen Memorial Endowment for the Exploration of Religion, Philosophy, & Ethics
Paul R. & Barbara Oppenheim
M. David Osterhout Arboretum
Al Papik Doane Athletic Club
Mrs. D. K. Pearsons Professorship
Kitty M. Perkins Foundation
David Brainerd Perry Professorship
Mary Stone Perry Library Fund
Petersen Manufacturing Co.
Martha Sprague Pierce
Herman & Rhoda Platt
Howard & Louise Kinney Platt
Robert L. Polk Lectureship in Race & Social Justice
Jennie E. Pool
Anne Porter
Vincent J. Prucha
Richard & Lois Duffy Quimby
Reinold & Lillian Rall
John C. Rapp
Lloyd & Trudy Reeves
Sheila A. Reiter Writing Award
Howard & Patricia Platt Richoux
Robert & Myra Bevins Rivett
Emily F. Rorer
Francis & Dorothy Blatter Ross
James & Miriam Dewey Ross
Kenneth R. Rossman DKP Lectureship
Kenneth R. Rossman Library
Endowment in History
Kenneth R. Rossman Prize in History
Stuart S. Rough
Charles and Mara Stewart Royce Scholarship
E. E. Sanborn Prize
S. A. Sanderson Athletic Prize
Josephine Sanford Professorship
Lillian M. Boswell Schauffler Professorship
Addison & Margaret Thompson Sheldon Professorship
Lester & Ruth Herron Skolil
Arch & Neldea Shoup Slate
Charles C. Smith
Dr. David H. Smith Memorial Research Award
A. Elula Smith Smrha
Charles C. Snow
Ruth Mary Stevens Prize
Mary Gregory Stowell
Kerry Strayer Memorial
Frank & Marion Olsen Taylor
Joseph E. Taylor Library History Fund
John & Rene Burton Teague
Clayton & Janet Tidball
Track & Field Enhancement Fund
William & Verna Trepka
Trustee-Faculty Enrichment Professorship
Ralph W. Tyler Lectureship
Edison & Ida Padour Walker
Elizabeth Walker
Alice E. Wallace
Gladys & Vera Warner
Conrad C. Wells
Wilson A. Wells
Dr. Lloyd E. & Florence Fredrick West
Erman & Jean Wheatcraft
David Whitcomb Professorship
Edward Whitin Library Fund
Gustave F. Wildhaber
John O. Wiley Research Fund
T.F.A. Williams
Josephine Darrow Wolcott
Wolph Memorial
Worchester Professorship
Dr. John & June Yost
Otis Young Ethics & Religion Lectureship

Scholarship Funds

Scholarships for qualified students are available through funds in memory of, or donated by, the following:

Donated Scholarships

Esther & William Bohi
BRAN, Inc.
Joe & Nancy Chapman Music
Dolly Brt Denney Memorial
EducationQuest Foundation
Kaitlyn Erickson Pro Musica Award
Commander & Mrs. E.J. Fridrich Achievement Fund
Dr. George & Susan Nemer Haddix
Zenon C.R. Hansen Leadership
Dr. Jim Johnson Award Fund
Michael W. Krantz Trust
Lanham-Hawlick
LIVE Doane
Cindy Meyer Tiger Scholarship
Edward & Lida Robinson
Songster & Cahill Family Fund
Ulmschneider Educational Foundation
Sharon Wilch

Endowed Scholarships

Oliver & Blanche Adams
Adams-Dry
Frank & Lizzie Addleman Memorial
Addleman Scholarship
Anna Fay Albin Memorial
Albion Congregational Church
Lt. David F. Albrecht Memorial
Bertise & Hannah Aldrich Memorial
Alpha Omega
Alpha Pi Epsilon
Ruth Marie Amen
Frank B. Anderson Memorial
Leora Carlson Anderson
Walter E. Anderson & Prudence Anderson Clem
Anderson-Fust
Gladys N. Arnold
Thomas J. & Lucille Beals Aron
Alice Bromwell Balzer
Emma C. and Louise W. Barstow
Richard & Dena Gosch Bartlett Athletic
James G. Bastian
John H. Bath, Jr.
John & Florence Foss Bauer
Fred & Eleanor Murphey Bauer
William J. Bayer Memorial
Beatrice Congregational 
Ralph W. Becker
Nancy Beggs
Fred M. Beile
Joanne Cunningham Bell Memorial
Vernon & Joanne C. Bell Memorial
Vernon Bell Memorial
Philo Sherman Bennett 
Roger I. Blatter Memorial
William & Esther Bohi
Amy Howlett Borland
L.Lane Boutwell Memorial
Helen Bromwell
Dorothy Catlin Brown
Dr. Fred D. Brown History
Elise M. Buchman
C. Eugene Buell Memorial
Katherine M. Buell Memorial Biology & Music
B.F. & Maudlee Butler Music
Fay Johnson Butler Memorial
Sen. Hugh C. Butler
Dr. & Mrs. M. R. Byrnes
R. M. Campbell
Rev. Randolph Campbell
Capital Alumni Chapter
Carol Olof Carlson Memorial
Marjorie A. Cass
Mary L. Chapin
Robert E. And Wintha M. Christiansen
Clarke Memorial
Class of 1952
William H. Collett
Craig J. and Juli L. Coppersmith
Agnes Freiberg Cox Memorial
Roy & Pearl Cram Memorial
Crete News Athletic
Czech Scholarship
Michael V. Danaher Memorial
B. Wayne & Harriet Dawson
Rev. Frank Warren Dean
Delta Kappa Pi
Robert S. Dickinson
Miles C. Doan
Doane Family Association
Charles Watson Doane III
Joseph A. Doane Memorial
Winifred J. Doane Memorial
Lowell E. Dodd Memorial
Evelyn & Kristie Dorr
Ron & Jean Douglas Athletic
Alberta Dredla & Bernice Dredla Sanderson
Ida Mae Whisinand DuBois
Ray & Julena Steinheider Duncombe
Ralph E. & Ida Dutch
Rev. Sandra Vasel Edwards Memorial
Brian English Memorial
Max Farver Endowment
Donald L. Fix
Allen & Ruth Osterhout Franta Memorial
Cora Lyons Free
Fremont Congregational Church
Ida M. Fuhrer Memorial
Joseph A. Galluccio
Gamma Phi Iota Impact
Franklin R. Gardner Memorial
Richard C. Gibson Athletic
Glass/Fitzgibbon Family  
Burket E. Graf
Grant-Hatchett Memorial
James M. Gray
Joe E. Green
Ben Grimes Memorial Baseball
John Fuller Hall
Charles Frederick Harrison
Marjorie Campbell Hartigan
Charles B. Hastings
Lumir C. Havlicek Concert Band
William Randolph Hearst
Philip R. Heckman
Elizabeth Anne Held
B. Keith & Norma F. Heuermann Foundation
Mary L. Heuerman
G. Gordon Heyhoe
Blanche L. Hill
Amiel & Rose Hledik
Robert & Eleanora Trnik Houser
E. Belle Ingles Memorial
Desley L. Isernhagen
Ardis Butler James
Jane L. Johnson Endowment
Thomas B. & Fay Johnson Memorial
A. Stoddard Jones
Steve & Rosemary Cook Jones
Karas Family Science
Wilbert E. Keder/Class of 1950
George V. Kersenbrock
Paul D. Kersenbrock
Kiewit Foundation Scholarship
Paul & Esther Farley Korff
Kuhns Family
Patti Kahler Kundinger
Kunkel Family
Paul A. Kunzman Memorial Golf
Thomas J. Kuzelka Memorial
Thusnelda Welsch Kuzelka Memorial
LeRoy T. & Irma Nuquist Laase Memorial
Wayne & Evelyn Spadt Lambertz
Walter & Marie Lauritsen
John E. Layton Music
Sadie M. Libby
Lietsch-Ziegenbein Memorial
James C. Lindberg
Arlen Lohmeyer Memorial
Raymond Lohmeyer Memorial
Mrs. Edward E. Lorensen
Edna Cobb Lothrop
Wilfred G. Maas
Ronald C. MacDonald
Laurence P. Mains
Ada Corbitt Marcellus
Virginia Peters Marsh
Melvin W. Mawhinney
Charlene P. McArdle
James & Mary Ann McClung
Mechanical Maintenance
Mekota Family
Mekota-Buell Music & Science
Florence & A. Max Meyer Memorial
Fred & Eleanor Smatlan Meyer
Louise Miller
Mary Herndon Miller
Marie Fritscher Mitchem
Shiro & Kiyoko Kikuchi Mori
Marilyn Morrison Memorial
Helen N. Morrow
Morten & Besse Potter Mortensen
W. Stewart Nelson Sigma Phi Theta
New England
Norfolk First Congregational Church
Bessie E. Norton
Clarence & Marjorie Hostetter Noyce
Loyd & Shirley Oleson Math
Omega Psi Theta Endowment
Elva Kokjer Osterhout
J. Edward Pallett 
Justus & Barbara Dotts Paul
Perry Family
David Brainerd Perry
Gary & Allison Petersen Scholarship in memory of Alma Grosshans Daniel
Phi Sigma Tau/Alyce H. Collett
Genevieve Sack Phillips
Howard J. & Louise Platt Memorial
Platt Alumni Challenge
Frank H. Porter
P.D. & Evelyn Hawlick Pyle
Neva L. Rall Memorial Art
Liz Ridge Rawlings Elementary Education
Robert E. Reed
Seymour A. Reed
Rocky Mountain Scholarship
Rollin & M. Colleen Rohwer
Kenneth R. Rossman
J. S. & Frances Bates Rough
Margaret Zeilinger Sabata Memorial
John B. & Doris Ziegler Salter Educational Endowment
Vishnu & H. Eileen Means Saran
Jeanette I. Sasek Memorial
Frank & Lillian Schmitz
Lewis & Florence Scott
Mark T. & Margaret Lowe Seacrest
Joseph W. Sedlacek
Nellie V. Sexton
Bruce & Margaret Sheffield
Tillie A. Soker Memorial
Dr. Miles Spalding
Mary E. Stephens 
Louise Shepherd Storer
Harold "Jiggs" & DeLoris Summers
Florence Benton Swanson
William & Ella Swartz Scientific
Tabor College Alumni
Arthur & Bessie Craven Tarr Family
Tidball Family
Dr. Thomas & Jane Tonniges Pre-Med
Marion Cass Tripp
Tritt Music
Gladys E. Trnik Memorial Music
Leo J. Trnik Memorial Music
Trobough Educational Fund
Ralph W. Tyler
U.S.S. Doane
James H. Van Hoy
Robert Van Pelt Memorial
John & Bess Kilbourn Vance Memorial
Jerry Vanice
Emmet & Elsie Vitek Memorial Music
Loyd & Grace Andrews Wallace
Helen Bayer Wampler
Alice Ware
Dr. George & Geraldine Barber Warner
Weeping Water Academy & Church
Ronald B. Welch
Colonel William & Florence Noyce Wertz Memorial
Wayne H. Weyers
Wallace & Almira Wheeler
David Whitcomb
R. A. & Lela Willeford
Harold E. Willey Memorial
Gail Ellen Williams
Dr. Levi & Hazel Wilson
Mildred P. & Neal Winn
Donald and Glennys Tyser Ziegler